Category Archives: Настан

Премиерот Заев: Повеќе од 90% од гласовите се ЗА, пратениците имаат обврска да ја обезбедат иднината на Македонија

Почитувани граѓани на Република Македонија!

Денес е важен ден за нашата држава и за нашите граѓани.

Граѓаните достоинствено гласаа и со својот мнозински глас порачаа дека нашиот пат и нашата светла иднина се во НАТО и во Европската Унија.

На овој референдум македонските граѓани ја докажаа својата демократска зрелост. Одлуката што ја донесоа денеска не беше лесна. Но, таа мораше да биде донесена денеска.

Имаше многу дискусии во изминатите месеци – на политичката сцена, во медиумите, меѓу пријателите, во семејствата.

И конечно, секој граѓанин донесе своја, сопствена одлука. Тоа е вредноста на демократијата. Ова е прилика да им се заблагодарам на сите граѓани што гласаа поединечно, и на тие што гласаа ЗА и на тие што гласаа ПРОТИВ, бидејќи тие презедоа одговорност. Одлучија гласовите на тие што гласаа.

Упатувам благодарност и до членовите на ВМРО-ДПМНЕ кои и покрај бојкотот што го заговараше раководството на таа партија, презедоа одговорност за својата татковина, излегоа и гласаа на референдумот по сопствена волја. Нивниот глас и гласот на секој граѓанин денеска е сериозен влог, вградена тула во иднината на нашата Македонија.

Почитувани,

На референдумот денеска гласаа повеќе од 650.000 граѓани. Од граѓаните кои гласаа, повеќе од 90% избраа „ЗА“и порачаа дека Република Македонија треба да го прифати договорот со Грција и да стане членка на НАТО и ЕУ.

Европска Македонија доби повеќе гласови ЗА од кој било победник на кои било парламентарни избори во историјата на независна Македонија.

И еве еден едноставен пример:

Дури и ако имаше цензус, дури и ако имаше 1,1 милион излезени гласачи, овој резултат од речиси 600.000 граѓани кои гласале ЗА, ќе значеше јасна одлука на граѓаните и јасна определба ЗА европска Македонија.

Народот направи многу важен избор. Граѓаните кажаа големо ЗА со кое поддржаа едно прашање, една визија, и една цел за иднината за нашата земја.

Почитувани,

Сега, кога имаме мнозинска изразаена волја ЗА европска Македонија, време е пратениците во Собранието на Република Македонија, да го следат гласот на мнозинството со цел да ги забрзаме процесите за конечно членство во НАТО и ЕУ и да обезбедиме подобра иднина.

Гласот на граѓаните е јасен повик: сите политички партии да му се приклучат на процесот и да работат за заедничката цел.

Како премиер на оваа горда европска Македонија, ги повикувам сите одговорни лидери, секој пратеник, да се обединиме и да ја одведеме нашата земја таму каде што припаѓа – во ЕУ и во НАТО.

Знам јас, знае и опозицијата: Подобар договор со Република Грција нема и не може да има. Алтернатива за членството во НАТО и ЕУ  за Македонија нема, и не може да има.

Да не си играме играчки со нашата иднина и со нашата Македонија!

Упатувам и моја, лична покана до секој член на македонскиот парламент:

Да ги ставиме националните интереси, интересите на граѓаните и стратешките интереси на државата НАД политиката и НАД партиските интереси. Националните интереси се над сѐ, и пред сѐ. Ова прашање е поголемо од секој од нас и од нашите политички партии.  Ова е времето кога заедништвото на политичките претставници е најпотребно за Македонија.

Ова е момент кога пратениците со својата одлука имаат обврска да ја направат Македонија подобра земја, убаво место за живеење на секој граѓанин.

Во спротивно, единствената друга демократска алатка која преостанува се предвремени парламентарни избори – веднаш!

Почитувани пратеници, време е да ја поддржиме европска Македонија, време е да пишуваме историја заедно!

Благодарам.

Видео: https://www.youtube.com/watch?v=D3tjehrYYwY


Премиерот Заев од завршната граѓанска трибина во Тетово: Обединети, заедно, ќе ја донесеме историската одлука за безбедна иднина на нашите деца, во европска Македонија

– Тетово е Европа во мало, богато со различности. Македонија со векови е мултиетничка, заедно и обединета. Остануваме обединети и вака обединети, заедно, ќе гласаме За европска Македонија, рече претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев на завршната предреферендумска граѓанска трибина вечерва во Тетово.

 

 

– Заедништвото во Тетово е нашето богатство, затоа тука почнавме да го градиме концептот Едно општество за сите. Кога се обединивме, бевме подготвени да чекориме напред. Овој народ секогаш бил голем и одговорен и овој пат ќе донесе историска одлука. Јас знам дека мнозинството ќе гласа За европска Македонија, но сакам да биде консензуално. Како што сме обединети етнички, да се обединиме и политички, повика премиерот, Заев.

Тој ги повика граѓаните да не се водат од скриени игри, затоа што носат историска одлука. Рече дека граѓаните на Македонија оваа шанса не смеат да ја пропуштат затоа што може да се повтори по 50 години. Да се бојкотира не е родољупски, родителски и патриотски.

– Се отвори скрининг процесот во ЕУ денеска, македонскиот јазик веќе е службен јазик, имаме признаен македонски идентитет и јазик, се за што се бореле нашите татковци и дедовци. Еве конечно имаме признаена земја со македонски идентитет и јазик. Отвораме преговори со ЕУ, влегуваме во НАТО, така ќе го јакнеме идентитетот, рече Заев.

Тој изрази благодарност на граѓаните Албанци, Турци, Срби, Роми, Бошњаци, Власи за покажаната солидарност со граѓаните Македонци во овој процес на обезбедување поддршка за македонскиот идентитет и јазик.

– Еве нѐ сплотени, заедно како никогаш досега. Ајде и оваа генерација да остави трага дека сме се одважиле да ја обезбедиме иднината на оваа мултиетничка Македонија. На 30. септември, консензуално, заедно, децата, иднината ни се во прашање, сите заедно, должност ни е да излеземе и да гласаме За европска Македонија, порача, меѓу другото, претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, на завршната граѓанска трибина во Тетово.

 


Царовска во Гази Баба: Во недела да излеземе и да обезбедиме иднина за европска Македонија

Подобрување на условите за згрижување на стари и на лица со попреченост, зголемувањето на социјалните права, растот на платите и социјалната реформа, беа темите за кои министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеска разговараше жителите на Општина Гази Баба.

На средбата со граѓаните министерката Царовска, истакна дека со зачленувањето на Македонија во ЕУ и НАТО создаваме европска држава во која ќе расте стандардот и граѓанските права, а тоа ќе го постигнеме преку искористувањето на европските фондови кои во секторот социјала за земјите од ЕУ достигнуваат и до половина милијарда евра годишно.

„Институциите се сервис на граѓаните,  а тоа го овозможуваме со бројните реформи во системот за социјална заштита. Ние сме подготвени да станеме позитивен пример во регионот и светот.  Затоа трајно да влијаеме врз иднината на нашите животи и врз иднината на државата. Ние сме тие што со гласањето во недела одлучуваат за подобра иднина, за европска Македонија“, рече министерката Царовска во Гази Баба.

 

Спасовски меѓу граѓаните на Куманово: Недела е ден за историска одлука, затоа излезете и гласајте за европска Македонија!

Министерот за внатрешни работи и потпретседател на СДСМ Оливер Спасовски денеска беше во посета на општина Куманово, каде што се сретна со стечајни работници и со граѓани од повеќе населени места од оваа општина.

„Членството во НАТО и ЕУ е безбедност и стабилност. Но членството во НАТО и во ЕУ е и нови инвеститори. Инвеститорите сакаат предвидлива клима за инвестирање и стабилност,  а не неизвесност. Нови инвеститори значи нови работни места, поголема конкурентност, повисоки плати, подобар животен стандард. Шанси за децата во нашата земја“, порача Спасовски.

Министерот Спасовски посочи дека во услови кога ја имаме поддршката од земјите членки на НАТО и на ЕУ, немаме право да им ја скратиме таа поддршка на нашите деца и упати повик до граѓаните во недела на референдум, слободно, гордо и достоинствено да излезат на референдум, бидејќи одлучуваат само оние кои ќе гласаат.

„Ние кои имаме право на глас, повикани сме во овој историски важен момент за нас и за Македонија, да донесеме нова правилна одлука. Затоа, во недела не се седи дома. Недела е ден за историска одлука. Одлука со која ќе влијаете на  иднината на вашиот  живот и животот на идните поколенија. Во недела, на 30 септември излезете и гласајте за европска Македонија“, повика Спасовски.

 

 

Спасовски од Штип: Во недела да излеземе масовно ЗА нашата и иднината на нашите деца

Министерот за внатрешни работи и потпретседател на СДСМ, Оливер Спасовски вчеравечер учествуваше на отворена трибина со граѓаните на Штип кадешто зборуваше за историската шанса пред која е исправена Република Македонија.

Од градот од кој потекнува предводникот на независна и суверена Република Македонија, токму од спомен куќата на претседателот Киро Глигоров, Спасовски на присутните граѓани им порача дека референдумот во недела е избор помеѓу напредок или изолација, помеѓу светлина или темнина.

– Да го продолжиме патриотизмот на претседателот Глигоров, да ги погледнеме во очи нашите деца и сите заедно да постапиме одговорно за нашата и нивната иднина, ние друга татковина немаме, а на оваа ЕУ и НАТО и се потребни за подобар и поквалитетен живот, порача Спасовски.

Спасовски пред присутните ги истакна сите придобивки од членството во најмоќните меѓународни сојузи, потенцирајќи дека членството во НАТО не значи само безбедност туку и економија бидејќи примерите од новите членки во НАТО покажуваат забележителни резултати на полето на економијата и странските инвестиции по влезот во НАТО.  Влезот во ЕУ и влезот на пазар од 500 милиони потрошувачи, додаде Спасовски, значи шанса за сите нас и особено за младите да се истакнат и докажат на европско тло со услови како што имаат сите останати од земјите членки на европското семејство.

– На 30ти септември не е време за домашни работи, на 30ти септември е време за државни работи, за крупни работи, време е за Македонија. Да направиме се  30ти септември да биде ден за прослава, ден за гордост, ден за иднина, да им оставиме нешто на идните генерации, да ја направиме Македонија европска држава, повика Спасовски.


Премиерот Заев од Прилеп: Ајде и нашата генерација да ја пишува во книгите дека се одважила и донела вистинска одлука, масовно, За европска Македонија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, на завршниот митинг на коалицијата “За европска Македонија” во Прилеп, ги повика граѓаните на одлука и акција за иднината на државата. Еве дел од неговото обраќање во Прилеп.

-Ајде и оваа генерација наши Македонци и граѓани на Македонија да ја пишува во книгите како се одважила. И за нас да зборуваат деца и внуци како сме донеле вистинска одлука. Секогаш Македонија знаела да носи вистински одлуки и така се движела напред. Овој пат мораме да ја осигураме, да ја обезбедиме независноста на нашата земја и конечно да бидеме со сите во светот и никогаш повеќе сами во светот.

Јас ве уверувам дека подобар договор не можело ниту може да се направи. Ако можело, последните 11 години ќе бил направен. Добивме земја признаена од сите, од целиот свет, во којашто живее македонски народ признаен од целиот свет, којшто зборува македонски јазик, признаен од целиот свет. Ги остваривме вековните аспирации на нашите татковци и дедовци.

И овде, од херојски Прилеп, редот е да се обратам до опозицијата, пријателе Мицковски, почитувани сограѓани, членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, се работи за нашата заедничка Македонија. Знаете и вие дека подобар договор не може да се постигне ниту можело да се постигне. Знаете и вие дека сите заедно сме за ЕУ и НАТО. Но знаете, почитувани мои сограѓани, дека се работи и за иднината на вашите деца, и за моите деца и за нашите деца. Се работи за нашите наредни генерации.

Да не ја пропуштаме оваа шанса. Оваа шанса нема да се повтори. Знаете дека ќе успее реферемдумот, но ќе биде величествен ако сме заедно сите. Јас знам дека успехот ќе биде над 50 проценти. Но сакам и апелирам, оти така ни личи, да има консензус во Македонија, како што имаше 1991 година.

Ќе се обратам и од овде на младите луѓе. Почитувани млади луѓе, иднината останува на вас. Оваа одлука е најмногу за вас, младите. Немојте да дозволите да ја пропуштите шансата.

Се обраќам и до родителите и до бабите и дедовците. Немојте да дозволите, од кои било причини, да им ја уништите шансата на младите луѓе. Должност е на повозрасните да ги поддржат младите.

Се обраќам до сите деловни луѓе во Македонија, без разлика дали имате производство или сте газди на дуќанче или бутик. Знаете дека со Европа и со НАТО имаме нови пазари, но има и зголемена потрошувачка моќ кај нашиот народ. Ќе има бериќет, ќе има перспектива, ќе има промет, ќе има пласман, ќе има нови пазари.

Се обраќам кон земјоделците и тутунарите во Прилеп, и градинарите и сите земјоделци во Македонија. Фондовите на ЕУ ќе бидат дуплирани, триплирани за ваша поддршка за квалитетно производство. Отвораме нови пазари за земјоделските производи.

Се обраќам до работниците. Знаете дека со Европа има и повисоки работнички права, има и повисоки плати. Немојте да ја пропуштите оваа шанса.

Се обраќам и до пензионерите. Почитувани наши родители, знаете дека ако има нови работни места за младите, ако растат платите во државата, ќе растат и придонесите во пензискиот Фонд, ќе растат и пензиите за пензионерите.

Се обраќам до сите граѓани на Република Македонија, ова е наша должност, ова е наша одговорност, ова е наш патриотски чин. Патриотски чин е да се излезе и да се гласа. Историјата ги брои тие што преземаат акција, тие што гласаат. Тие што седат дома, не ги брои и испишува.

Затоа мој народе, време е за акција, време е за одлука. Време е За европска Македонија!, рече меѓу другото претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, на завршниот митинг во Прилеп.

   

Премиерот Заев од Крушево: На 30-ти септември со секој глас ЗА им обезбедуваме сигурна иднина на нашите деца

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев попладнево се обрати на граѓанска трибина во Крушево. Пред жителите на градот, кои се собраа пред Македониумот – едно од обележјата на Република Македонија, Премиерот Заев истакна дека како што во 1903-тата нашите дедовци храбро се бореле и пролеале крв за нашата татковина, така сега од нас се очекува храбра одлука со која ќе ја осигураме иднината на Македонија.

„Еве ја Македонија, еве ги нашите деца, еве ги генерациите што доаѓаат после нас. Еве ја иднината на нашата земја. Зарем ова е малку да застанеме заедно? Заедно треба да застанеме сплотени, здружени, да си ги тргнеме на страна сите наши предрасуди. Политичарите доаѓаат и заминуваат. Македонија е таа којашто нѐ држи сите заедно овде на земјата. Македонија е таа којашто е вредна да нѐ сплоти сите заедно. Децата наши, иднината наша. Ајде заедно да излеземе и да гласаме за европска Македонија“, им порача Премиерот Заев на Крушевчани.

Премиерот Заев потенцираше дека одлуката којашто ја донел и договорот којшто го постигнал со Грција се вредни за генерациите кои доаѓаат. Бидејќи, како што рече, должни сме на нашите поколенија да им ја осигураме безбедноста, да им создадеме услови за квалитетен живот.

„Должност ни е како родители, почитувани возрасни, должност наша е заради нашите деца, заради нашата Македонија, заради генерациите коишто доаѓаат на 30 септември да излеземе и да гласаме ЗА европска Македонија. Секој глас ЗА е глас за иднината на нашите деца“, додаде Премиерот и претседател на СДСМ, Заев.

Членството во ЕУ и во НАТО, како што рече тој, носи бенефит за Република Македонија од многу аспекти  се гарантира нејзината безбедност, се зголемуваат странските инвестиции, а со тоа растат и платите на граѓаните.

„Досега Македонија од 2014 до 2020 година има 680 милиони евра грантови или 94 милиони евра годишно грантови или 260 илјади евра дневно грантови. Со членство во ЕУ ќе имаме 8,5 милијарди, не 680 милиони – 8,5 милијарди евра грантови овде.

Повикувајќи ги граѓаните на 30-ти септември да гласаат ЗА, Премиерот Заев рече дека само така ќе ја донесеме Европа во Македонија и сите ќе живееме во Европа.

„Стоиме на идејата на нашите илинденци и затоа на 30-ти септември мора да донесеме јасна и недвосмислена одлука“, им порача на своите сограѓани, градоначалникот на Крушево, Томче Христовски.

 


Николовски во Кратово и во Пробиштип: Влезот во НАТО и ЕУ ќе значи инвестирање во земјоделството и во подобар живот за идните генерации

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој утре ќе ја објави најавата за новиот повик од ИПАРД 2 односно за двете мерки  Инвестиции во материјални средства на земјоделските стопанства и  Инвестиции во материјални средства за преработка на земјоделски и рибни производи и маркетинг, изјава денеска министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, од Пробиштип.

„Ова се мерките за коишто постои најголем интерес кај апликантите. Во првиот повик на ИПАРД 2 до денес се склучени рекордни 919 договори, што претставува приближно ист број на договори склучени во претходните 9 години во вкупната ИПАРД 1 програма. Овие договори тежат 15,8 милиони евра, од кои околу 12 милиони евра се европски пари наменети за нови трактори, механизација, опрема, преработувачки капацитети и други потреби на македонските земјоделци“ – изјави министерот Николовски.

Преку ИПАРД 2, Европската Унија и дава на располагање на Македонија 60 милиони евра за развој во земјоделството. Согласно законските процедури на Европската Унија, јавниот повик се најавува минимум 30 дена пред неговото објавување, кое ќе биде на почетокот на ноември. Во овој период од еден месец сите заинтересирани кои сакаат да конкурираат ќе имаат време да ја комплетираат целата документација.

Преку искористувањето на европските фондови и инвестирањето во земјоделството се подобрува развојот и стандардот на жителите на руралните средини. Со влезот во ЕУ и НАТО достапните средства од фондовите неколкукратно ќе се зголемат.

Министерот Николовски посочи дека со помош на европските фондови и влезот на државата во НАТО и ЕУ, не само што ќе се зголемат инвестициите во земјоделството, туку ќе се овозможи и  инвестирање во нови градинки, училишта, амбуланти, патна и канализациона инфраструктура, што ќе придонесе за подобрување на животот во руралните средини и обезбедување на подобар живот за идните генерации, за децата.

Министерот денеска имаше работен состанок и со градоначалникот на општина Кратово, Љупчо Бојаџиев и со градоначалникот на општина Пробиштип, Драган Анастасов, со кои разговараше за тековните активности на општините и за можноста за искористување на мерките од Програмата за рурален развој, наменети за развој на општините.

Премиерот Заев од Виница: На 30 септември, секој глас ЗА носи подобра иднина!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вчеравечер, од центарот на Виница, ги повика Виничани на 30-ти септември масовно да ја поддржат европската иднина на Македoнија, истакнувајќи ја натпратиската важност на овој референдум, кој треба да го обедини македонскиот народ на европскиот пат кон подобра иднина за сите.

Од оваа одлука, како што рече премиерот Заев зависи иднинта на нашиот народ и иднината на нашата Македонија.

„Оваа одлука е повеќе од важна и повеќе од историска. Честа е на оваа генерација да ја донесе оваа одлика. И знам дека оваа генерација ќе се носи рамо до рамо со историските генерации кои донеле навистина исправни одлуки и опстоила Македонија. На 30 септември, секој глас ЗА носи подобра иднина“, посочи премиерот во Виница.

Премиерот во своето обраќање пред присутните на трибината посебно ја нагласи поддршката од светските лидери за членството на Макеоднија во НАТО и ЕУ, како и бројните придобиви кои следуваат со членството како за развојот на Република Македонија, преку усогласување на македонското со законодавствоот на европските земји, така и за придобивките на бизнис секторот, што дополнително ќе донесе нови работни места и просперитет за локалните средини во земјава.

Зборвајќи за референдумот како најголемо средство за изјаснување на секој граѓанин, го повика народот на Македонија, со масовност, како што рече тој, да ги постројат политичарите и да ја изведат Македонија на заслужениот европски пат, после 27 години независност, затоа што како што рече тој, и ние сме европјани и заслужуваме европски живот.

„Свесен е нашиот народ дека конечно дојде време да бидеме дел од светот. А не да останеме сами на светот “, рече премиерот пред граѓаните на Виница.

Премиерот Заев уште еднаш ја повика опозицијата да покаже став и да се приклучи на историскиот момент во кој се одлучува за иднината на земјата потенцирајќи дека сите политичари треба да покажат единство, одговороност и став за иднината, за што како што рече тој е потребно лидерство, а не изговори.

„Јавно го поставувам прашањето. Што ако не успее овој референдум? Што со Македонија? Никој не кажува што со Македонија. Затоа е многу важно да бидеме сериозни и одговорни. Опозицијата исто има одговорност. Лидерство е да заземете вистинска страна и да го водите својот народ, да носиме одлуки. Еве го единствениот став да не обедини сите“, рече премиерот Заев во Виница.

Во своето обраќање тој посебно се обрати и до младите луѓе, потенцирајќи дека оваа одлука е најмногу одлука на младите луѓе во Макеоднија.

На 30-ти септември, премиерот ги повика младите од цела Македонија масовно да излезат и да ја обезбедат својата иднина.

За повеќе фотографии: https://flic.kr/s/aHsmoaqLxm


Пендаровски со граѓаните на општина Аеродром: Време е за одлука, да изградиме држава по европски стандарди

Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски заедно со пратеникот на СДСМ и дел од коалицијата Заедно за европска Македонија Диме Велковски беше во посета на општина Аеродром каде што се сретна со граѓаните од оваа општина.

На средбите со пензионерите од општина Аеродром се разговараше за процесот на интеграција во ЕУ и НАТО, како и за придобивките од членството во двата најмоќни сојузи во светот.

-Поддршката за интеграција на земјава во НАТО И ЕУ ја имаме и од Европа и од светот , за тоа сведочат и посетите на земјава од голем број  европски и светски лидери. Но,  ние треба да ја донесеме одлуката каква иднина сакаме за нас и за нашите деца. Не можеме да чекаме уште 27 години. Сега е време е за одлука. Време е да изградиме држава по европски правила.- рече Пендаровски.

На средбата со младите и спортските работници од оваа општина, Пендаровски зборуваше за можностите што се отвораат со процесот на интеграција во ЕУ, особено пристапот до нови европски фондови преку кои се развива и унапредува спортот, но и ќе се креираат квалитетни младински политики.

– Европа ја носиме во Македонија,тоа значи европски стандарди, нови фондови за реформи во повеќе сектори , а како што ќе течат преговорите со ЕУ така ќе расте поддршката која што ќе ја добиваме. Затоа секој граѓанин треба да излезе, да гласа и со тоа да одлучува за иднината на Македонија. Затоа што само со излегување и со гласање може да се влијае врз одлуката! Нивниот глас ќе се слуша. На 30 септември да излеземе и го дадеме својот глас ЗА европска Македонија порача Пендаровски.