Граѓански собири, трибини и средби со граѓани на Коалицијата ЗА европска Македонија во Демир Капија, Неготино, Свети Николе, Делчево, Карпош, Босилово, Македонска Каменица, Аеродром, Кисела Вода и Центар

Денеска (24.09.2018, понеделник) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и собири ширум земјата.

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ќе учествува на трибина со граѓани во Демир Капија, со почеток од 18:00 часот.

Потоа, премиерот ќе одржи трибина со граѓаните на градскиот плоштад во Неготино, со почеток од 20:00 часот.

(пренос во живо од овие настани ќе може да проследите на Фејсбук страницата на претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев како и на Јутјуб каналот на izlezi.mk)

Претходно, од 14:30 часот, министерката за одбрана Радмила Шекеринска ќе биде со граѓаните на Свети Николе, а во 19.00 часот ќе се обрати на трибина со жителите во општинската сала.

Од 14.45 часот, министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе се дружи со граѓаните на Делчево, а во 19.00 часот ќе учествува на трибина со граѓаните во кино салата.

Со почеток во 17.30  часот, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски ќе се дружи со жителите на Карпош.

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски, од 13.40 часот, ќе остварува средби со стопанственици и жители во општина Босилово, а заменикот министер за животна средина Јани Макрадули ќе има трибина со жителите на село Саса во Македонска Каменица, во 17.30 часот.

Дополнително, од 17.30 часот, Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе биде со граѓаните на општина Аеродром, а потпретседателот на СДСМ Петре Шилегов ќе биде во Кисела Вода и Центар.