Граѓански собири, трибини и средби со граѓани на Коалицијата ЗА европска Македонија во Крушево, Прилеп, Штип, Валандово, Гази Баба, Кратово, Пробиштип, Сарај, Бутел, Чаир, Могила, Новаци

Ве информираме дека денес (26.09.2018, среда) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и собири ширум земјата.

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ќе учествува на трибина со граѓаните на Крушево, пред Македониум, со почеток од 17:15 часот.

Потоа, премиерот ќе се обрати на голем граѓански собир во Прилеп, со почеток од 20:00 часот.

(пренос во живо од овие настани ќе може да проследите на Фејсбук страницата на претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев како и на Јутјуб каналот на izlezi.mk)

Од 14.00 часот, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и ќе биде со граѓаните на Штип, а во 19.00 часот ќе одржи трибина во спомен куќата Киро Глигоров.

Од 13.00 часот, министерот за финансии Драган Тевдовски ќе биде со граѓаните на Валандово.

Од 14:00 часот, министерот за здравство Венко Филипче ќе  ја посети поликлиниката во населба Ченто, а потоа ќе биде со граѓаните низ Автокоманда, општина Гази Баба.

Со почеток од 12.00 часот, министерот за земјоделство Љупчо Николовски ќе ја посети општина Кратово, а потоа ќе има работна средба во Хидросистем Злетовица и средби со земјоделци и граѓани низ населените места во општина Пробиштип.

Дополнително, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ќе биде во Сарај, Бутел и Чаир,  а генералниот секретар на СДСМ и пратеник, Александар Кирацовси со ќе биде со граѓаните на Могила и Новаци.