Граѓански собири, трибини и средби со граѓани на Коалицијата ЗА европска Македонија во Виница, Валандово, Миравци, Струмица, Ранковце, Пехчево, Богданци, Кисела Вода, Аеродром, Карпош, Шуто Оризари, Гази Баба, Вевчани и Ресен

Ве информираме дека денес (25.09.2018, вторник) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и собири ширум земјата.

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ќе учествува на трибина со граѓани во Виница, со почеток од 20:00 часот.

(пренос во живо од овие настани ќе може да проследите на Фејсбук страницата на претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев како и на Јутјуб каналот на izlezi.mk)

Претходно, од 13.20 часот, министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе се дружи со граѓаните на Валандово. Во 17.30 часот, МНР ќе учествува на трибина со жителите на село Миравци, а во 20 часот ќе одржи трибина во Вила парк во Струмица.

Почнувајќи од 13.00 часот, министерот за финансии Драган Тевдовски ќе остварува среди со стопанственици и жители на општина Кисела Вода.

Од 11.00 часот, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе ги посети населените места низ општина Ранковце.

Од 15.00 часот, министерот за здравство Венко Филипче ќе ги посети здравствените домови Богданци и Стојаково, а потоа ќе се дружи со граѓаните во центарот на Богданци.

Дополнително, заменикот министер за животна средина Јани Макрадули ќе има обраќање пред жителите на село Небрегово во 13.30 часот, а потоа ќе оствари средби со граѓаните на Пехчево.

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ќе биде во Аеродром, Гази Баба и Карпош. Пратеникот и генерален секретар на СДСМ Александар Кирацоски од 11:00 часот ќе биде со граѓаните во Вевчани и а во 14:00 часот со граѓаните на Ресен.  Во 12:00 часот, во Вевчани, Кирацовски ќе даде изјава за медиумите.

Пратеникот и потпретседател на СДСМ Мухамед Зеќири денеска, од 15:00 часот е со жителите на Шуто Оризари. во 16:00 часот Зеќири ќе даде изјава за медиумите (пред зградата на општина Шуто Оризари).